İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNDEN KAYMAKLI EKMEK KADAYIFI TADINDA SINAVSIZ İKİNCİ DİPLOMA

Eğitim teknolojilerindeki son gelişmeleri yakından takip eden İstanbul Üniversitesi, 2010 yılında kurduğu Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi'nin (AUZEF) bu yıl yeni açılan ön lisans programları ile üniversite mezunu öğrencilere de sınavsız ikinci diploma şansı sunuyor. İstanbul Üniversitesi'nin bilgi toplumuna geçişte eğitim ve öğretimde fırsat eşitliği yaratarak, yaşam boyu yaygın eğitim ve öğretim sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) ile lisans mezunu olan her öğrenci, dilediği programda alacağı ön lisans eğitimi sonucunda ikinci diploma sahibi olma avantajına kavuşuyor.

İstanbul Üniversitesi'nin geçmişten bugüne katlanarak gelen bilgi ve tecrübe birikimini gelişmiş teknolojiler aracılığıyla gerek yurt içi gerekse yurt dışına taşımak amacı ile 2010 yılında kurduğu Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF), bünyesine kattığı 7 yeni ön lisans ile üniversite mezunu öğrencilere ikinci bir meslek elde etme imkanı sunuyor. İlk açıldığında, 4 fakülte ve 6 lisans programı ile yaklaşık 30.000 öğrenciye hizmet veren AUZEF, bu yıl eğitim programına eklenen 7 ön lisans programı ile 80.000 öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Kişiye zamandan ve mekandan bağımsız bir öğrenme ortamı yaratan açık ve uzaktan eğitim programları; öğrencilerin kariyer hedeflerinde gelişmelerini sağlarken, aynı zamanda iş hayatlarında da bir adım öne çıkmaları açısından dikkat çekiyor. İstanbul Üniversitesi'nin 5000'den fazla öğretim elemanının desteğinde, gelişmiş açık ve uzaktan eğitim teknolojilerini kullanıldığı çağdaş öğrenme modelleri ile AUZEF; hızlı ve basit, alternatifli, kişiye özgü, ihtiyaçlara önem veren, zaman ve mekandan bağımsız öğrenme sistemleri ile eğitimde öncü bir kuruluş olmayı amaçlıyor.

1 Eylül 2014 Pazartesi günü, İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri'nde düzenlenerek, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Ak, Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) Dekanı Prof. Dr. Alper Cihan ve Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) Dekan Yardımcısı Yard.Doç.Dr. Ekrem Demir'in katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında AUZEF'in kimliği ve yeni programları basın mensuplarının bilgisine sunuldu.

İKİNCİ DİPLOMA = İKİNCİ MESLEK

İkinci Diploma; farklı lisans ve ön lisans programları ile mesleki ve bireysel gelişimini devam ettirmek isteyenlerin, okuduğu veya mezun olduğu bölümle yetinmeyen öğrenci ve çalışanların tercih ettiği bir yöntem olarak öne çıkıyor. Örneğin; Tarih bölümünden mezun olmuş bir kişi, 'İkinci Diploma' kapsamında, AUZEF 'Sosyoloji' programına kayıt yaptırarak bireysel ve mesleki gelişiminde önemli bir yol kat etmiş oluyor.

İkinci Diploma'nın bir diğer avantajı; lisans ya da ön lisansını tamamlayarak mezun olmuş öğrencilerin, ek olarak okuyacakları İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi'ndeki (AUZEF) farklı lisans ve ön lisans programları ile kariyerlerine katkı sağlayarak, ikinci mesleklerini edinmesi. Örneğin; bir lisans veya ön lisans programından mezun olmuş kişi, AUZEF 'Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği' ön lisans programından da mezun olarak, günümüzde önemli bir eleman açığı bulunan 'Hukuk Sekreterliği' alanında iş bulabiliyor.

AUZEF'TEN 7 YENİ ÖN LİSANS PROGRAMI

2010 yılında eğitim hayatına başlayan AUZEF'te bulunan Tarih, Coğrafya, Felsefe, Sosyoloji, İktisat ve İşletme programlarına ek olarak, 2014-2015 yılı için 7 yeni ön lisans programı daha açılmıştır. Yeni açılan ön lisans programları; Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi, Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği, Kültürel Miras ve Turizm, Sosyal Hizmetler Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi'dir. AUZEF için planlanan yeni programda, Türkiye'nin eleman ihtiyacı olan alanlara yönelik nitelikli personel yetiştiren programlar açılmasına önem ve öncelik verilmiştir.

AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİMDE İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FARKI

Basın toplantısında, İstanbul Üniversitesi AUZEF'in eğitim kalitesi açısından mükemmel, bilinirlik açısından dünya çapında adından söz ettiren bir fakülte olmayı hedeflediğini ileten İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Ak; sahip olduğu yüzyıllık tecrübe, 5000'den fazla öğretim elemanı ve eğitim metodlarında kullandığı gelişmiş teknolojileri ile İstanbul Üniversitesi'nin açık ve uzaktan eğitimde tercih edilmesi gereken ilk üniversite olduğunun altını çizdi.
İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi'nde (AUZEF) öğrenme süreci standartları, iş analizleri ve bütün iş süreçleri belirlenmiş bir öğrenme modelinin uygulandığı anlatan İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Ak, ayrıca; dünyada yaşanan dijital matbaa devriminin Türkiye'de de aynı yönde gelişmesi konusunda, İstanbul Üniversitesi AUZEF'in lider olarak rol almayı amaçladığını da sözlerine ekledi.

ZAMANDAN VE MEKÂNDAN BAĞIMSIZ KİŞİYE ÖZGÜ SİSTEM

Kaliteli eğitimi hedefleyen AUZEF'in; hızlı ve basit, alternatifli, kişiye özgü, ihtiyaçlara önem veren, zaman ve mekandan bağımsız sistemli öğrenme modelleri ile eğitimde öncü bir kuruluş olmak için çalıştığını belirten Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) Dekanı Prof. Dr. Alper Cihan, öğrencileri ile birebir iletişime dikkat eden AUZEF'in eğitim kalitesine yönelik her ihtiyacı anında ve sistemli şekilde cevaplayan bir kurum olma özelliği taşıdığını sözlerine ekledi.
Prof. Dr. Alper Cihan konuşmasında; AUZEF mezunu olan öğrencilerin Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap veren, uzman kişiler olarak değerli bireyler olmasını hedeflediklerini ve AUZEF ön lisans programlarının mezun olduktan sonra kolaylıkla iş bulmaya odaklanmış kişiler tarafında tercih edilebileceğini de vurguladı.

'AUZEF KALİTE YOLU' BİR ADIM ÖNDE

İstanbul Üniversitesi'nin geçmişten günümüze korunmuş vizyonu çerçevesinde oluşturduğu 'AUZEF Kalite Yolu', açık ve uzaktan eğitimin öğrenme basamaklarındaki kalite süreçlerini ortaya koyuyor. Avrupa ve ABD'de yazılı hale getirilerek uygulamaya konulmuş, Türkiye'de ise ilk kez İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi tarafından yürütülen bu faaliyetlerin hayata geçirilmesi, AUZEF'in en önemli hedefleri arasında yer alıyor.

 

Okunma sayısı: 18663